top of page
Szukaj
  • AM

Najbardziej ekologiczne krzesło Świata


Ekologia ma obecnie istotny wpływ na design. Projektanci często inspirują się naturą oraz używają ekologicznych materiałów. Chciałbym dziś omówić mebel wykonany z budulca, który spełnia wszystkie ekologiczne normy – z kartonu. Mowa o krześle Wiggle, które stało się klasykiem współczesnego designu, a zostało zaprojektowane w 1972 roku przez znanego architekta Franka Gehry’ego, autora Muzeum Guggenheima w Bilbao czy sali koncertowej Disneya w Los Angeles.

Krzesło jest częścią serii ‚Easy Edges’, która odniosła sukces dzięki temu, że Gehry nadał kartonowi nowej wartości estetycznej. Forma krzesła lekko ugina się pod ciężarem ciała, a oparcie delikatnie poddaje się kształtom pleców dostarczając użytkownikowi przyjemnych wrażeń. Zabawnym faktem jest, że Gehry stworzył to krzesło z myślą o młodych ludziach, którzy mogliby kupić tanie lecz stylowe meble do swoich domów, stąd wykorzystanie taniego materiału jakim jest karton.

Okazało się jednak, że pomimo tego, że sam materiał był tani, to technologia wytworzenia takiego krzesła, które spełniałoby swoją funkcję i byłoby trwałe okazała się bardzo droga. Co przewrotne w tym – Gehry chciał stworzyć małą serię tych mebli, jednak pomimo dużej ceny mebel ten stał się hitem, a co ważniejsze ikoną designu. Sprzedaż przerosła oczekiwania Gehrego. Meble jego projektu są produkowane do dziś, a oryginały można oglądać w Design Muzeum w Londynie. Jak widać pewne wartości są w dalszym ciągu aktualne, a krzesło Wiggle je reprezentuje – jest nowoczesne, interesujące, trwałe i w 100% ekologiczne.

To nowatorskie krzesło będące klasykiem designu można kupić u Nas: http://www.modern-art-design.pl/#!blank/z3d0b/733d587e-99d8-4328-f583-62c30555a3b2

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page