top of page
Szukaj
  • Adam Mally

Meble stylizowane - wielki powrót?


Nie da się przejść obojętnie obok nabierającego coraz większą popularność trendu stosowania w aranżacji wnętrz mebli stylizowanych. Czyżby zachłyśnięcie się modernizmem, a co za tym idzie nowoczesnością przestało być jedyną drogą? Czy, równolegle do niej, wracamy do znanej od dawna estetyki? Może stwierdzenie to wydać się przesadą, jednak jest w nim część prawdy. Idea złotego podziału, zdobień, bogactwa formy była ludzkości znana od stuleci i została brutalnie przerwana z początkiem ubiegłego stulecia, poprzez rozwój industrializacji i gwałtowną migrację populacji do miast. Ten gwałtowny rozrost miast i potrzeba budowania ogromnej ilości domów, a co za tym idzie mebli skutkowało uproszczeniem architektury i designu. Znamienne jest stwierdzenie Adolfa Loosa z 1908 roku "Ornament jest zbrodnią", będące okrutne, lecz prawdziwe. Świat potrzebował uproszczenia w dziedzinie designu, stąd nastała era modernizmu, która odmieniła na zawsze architekturę i sztukę użytkową. Zniszczenia Drugiej Wojny Światowej i potrzeba odbudowy sprzyjały uproszczeniom i pozbyciu się prawie w ogóle ornamentu.

Dziś Świat znów się zmienił, żyjemy w czasach pokoju, powolnej urbanizacji, nie grozi nam widmo gwałtownej migracji ze wsi do miast. Nostalgia i zachwyt nad dawnym wzornictwem powodują, że ludzie coraz częściej sięgają po meble stylizowane. Ich szyk i elegancja urzekają, powstaje wiele nurtów, które zyskują coraz więcej zwolenników, jak Shabby Chic czy styl glamour.

Modern Art & Design na swojej stronie obok nowoczesnych mebli, w tym również autorstwa wybitnych przedstawicieli modernizmu, lokuje stylizowane meble, gdyż powrót do klasycznej estetyki jest dzisiaj widoczna aż nadto. Polecam meble z działu mebli glamour oraz mebli prowansalskich, które poza formą urzekają również jakością.

www.Modern-Art-Design.pl

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page