top of page
Szukaj
  • AM

Jak urządzić nowoczesny salon odrobinę inaczej?


Większość z nas urządzając mieszkanie czy dom pragnie być „na czasie”. No właśnie, co to naprawdę oznacza i jak osiągnąć efekt nowoczesności? Postaram się omówić to na przykładzie salonu – centralnego, najbardziej eksponowanego punktu domu.

Nowoczesność w świecie designu można rozumieć na wiele sposobów. Poprzez gładkie, lakierowane powierzchnie, przez ekologiczne materiały, po minimalistyczne lub organiczne formy. Myślę, że nadrzędną zasadą jest swojego rodzaju spójność. I odwaga!

Zauważamy dzisiaj wiele ciekawych nurtów zatem nie ma prostej recepty na nowoczesne wnętrze, warto natomiast delikatnie łamać schematy i wyjść poza utarte szlaki. Efekt końcowy zależy od pewnej konsekwencji, zwłaszcza w kolorystyce – Możemy użyć różnych barw, łączyć je w fantastyczny sposób, receptą na dobry efekt końcowy jest spójność klimatyczna. Już tłumaczę, są kolory i materiały, które zestawione ze sobą są efektowne, np. ciepłe barwy jak beż i brąz, zimne, np. szary z zielonym oraz połączone ze sobą ciepłe i zimne, jak zestawienie miedzianego z czarnym, czy brązu w postaci drewna z metalem. Potrzebne jest do tego pewne wyczucie i dopasowanie koloru ścian do podłóg i mebli.

Wspomniane, typowo loftowe, połączenie czarnego koloru z miedzią, betonem i surowym drewnem jest odważne, zaprzeczające wręcz stylizacji w jednym odcieniu, jednak spójne klimatycznie. W takim wnętrzu doskonale wyglądają proste, minimalistyczne meble. Stoły najczęściej są drewnianymi blatami opartymi na czarnych industrialnych nogach, w kształcie ramy przestrzennej.

Jak widać w dzisiejszym designie jakość materiałów odgrywa duże znaczenie, warto jest zainwestować w meble, które są ekologiczne, może to być chociażby miękka pufa z naturalnej bawełny. Ekologia niejedno ma imię, ciekawie wyglądają również elementy z odzysku, przykładowo meble z palet, ściana z rozbiórkowej cegły, czy polakierowana bezbarwnie płyta OSB.

Mniej radykalnym rozwiązaniem są meble z gładkimi powierzchniami, np. szklanymi blatami i metalowymi, chromowanymi nóżkami. O dziwo, do mody powracają szafki RTV.

Warto wspomnieć, że nowoczesność nie musi oznaczać nowości. Jest wiele projektów sprzed kilkudziesięciu lat, które laik uzna za świeży pomysł. Doskonałym przykładem są krzesła DSW od Charlesa i Ray Eames'ów czy fotel Egg i Swan Arne Jacobsena. Posiadanie tych mebli w domu świadczy o dobrym smaku. Wyglądają bardzo nowocześnie pomimo że powstały w latach pięćdziesiątych.

W kwestii oświetlenie warto wiedzieć, że wielki powrót święcą lampy podłogowe, ponieważ często mają bardzo interesującą formę i są niezwykle praktyczne, dają skoncentrowane, klimatyczne światło idealne do czytania. Najpopularniejsze lampy sufitowe są ażurowe, z odkrytą żarówką, również loftowe, np. typu Edison oraz wykorzystujące technologię LEDową.

Oświetlenie jest bardzo ważne dla osiągnięcia efektownego, nowoczesnego wnętrza, natomiast może zostać uzupełnione o zmiany samego pomieszczenia. Podwieszane sufity oraz półki, schowki czy wnęki wbudowane w ścianę podświetlone LEDowo dają piorunujący efekt.

Jak widać nowoczesność niejedno ma imię, nie ma narzuconych rozwiązań, dzięki czemu mamy olbrzymią swobodę w kreowaniu jej po swojemu. Warto jedynie postawić na jedną estetykę i konsekwentnie się jej trzymać, żeby wnętrze nie było eklektyczne.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page