top of page
Szukaj
  • Adam Mally

Styl skandynawski we wnętrzach

Styl skandynawski wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością w aranżacji wnętrz. Pomimo, że jest minimalistyczny i pozornie „zimny” urzeka swoją prostotą, uniwersalnością i czystością formy. Można powiedzieć, że to synonim dobrego smaku. Polacy pokochali ten styl za wygodę użytkowania, a jak osiągnąć wymarzony efekt w postaci skandynawskiego wnętrza?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę jak wyglądają warunki życia w Skandynawii. W dużej części tamtego rejonu Świata występują noce polarne, jest stosunkowo zimno i ciemno, dlatego wnętrza są jasne. Oprócz białych foteli, komód czy stołów, na biało maluje się tam często podłogi.

W Polsce zastosowanie drewna nie jest tak wszechobecne, jak w opisywanym regionie, ale urządzając mieszkanie należy zwrócić uwagę na naturalne materiały. Drewno jest ciepłe, klimatyczne, a w połączeniu z bielą daje piękny efekt wizualny.

Z powodu panującego chłodu zimną biel ociepla się zastosowaniem futer, wełny, materiałowych poduszek i innych naturalnych akcentów. Z ich użyciem wnętrze z pewnością nie będzie surowe!

Stoły skandynawskie są zawsze wykonane z drewna i najczęściej są białe, z wyjątkiem blatu w kolorze naturalnym. Z jednej strony rozjaśnia wnętrze, a z drugiej pozostaje blisko natury. Całość ma prostą bryłę zachowując tym samym czystość firmy.

Skandynawia wydała na Świat wielu wspaniałych architektów i designerów jak Alvar Aalto, Verner Panton czy Arne Jacobsen. Jednym z najbardziej znanych przykładów skandynawskiego designu jest fotel Egg, zaprojektowany w latach 60-tych przez tego ostatniego wspomnianego architekta. Jego projekt liczy sobie ponad pięćdziesiąt lat, lecz nie zestarzał się choćby o dzień

134 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page