top of page
Szukaj
  • Katarzyna Lasocka

Kreatywna przestrzeń biurowa - jak ją stworzyć?

Przy aranżacji biura ważne jest uwzględnienie indywidualnych potrzeb i preferencji. Warto jednak wziąć pod uwagę także pewne ogólne prawidła, które sprawdzą się w większości przypadków. Jak wybrać i ustawić meble, a także jakie elementy będą sprzyjały zwiększeniu naszej kreatywności?

Miałam kiedyś okazję odwiedzić jedno z bardziej oryginalnych warszawskich biur - siedzibę pewnego producenta alkoholi. Różnorodne kolorystycznie sale konferencyjne były dedykowane konkretnym produktom firmy, układ kanap i stolików w miejscu spotkań przypominał nieco przedziały pociągowe, a do odpoczynku pracowników przewidziano salkę z leżakami, palmami i hamakami. Przyglądając się tej urozmaiconej, a jednocześnie nieprzesadnie zapełnionej przestrzeni, nie dziwiłam się uśmiechom pracowników - w takim miejscu chce się pracować! Nawet jeśli zamierzamy urządzić tylko osobiste stanowisko do pracy lub nieduże biuro, warto przemyśleć kilka istotnych aspektów.

Usytuowanie przestrzeni biurowej - zachód, południe, a może północ?

Jeśli dopiero wybieramy, gdzie umieścimy własne biuro, najlepiej zdecydujmy się na pokój od strony zachodniej lub południowo-zachodniej. W ten sposób unikniemy nadmiernego nagrzewania się pomieszczenia, a jednocześnie będzie w nim wystarczająco jasno, by większość czasu pracować przy naturalnym świetle. Odpowiednia dawka słonecznego światła pobudzi nas do działania i poprawi samopoczucie.

Jeśli jednak najwięcej czasu spędzamy przy komputerze i istotna jest dla nas dobra widoczność szczegółów na ekranie (np. w przypadku grafików komputerowych), warto urządzić biuro w pokoju od strony północnej. Choć będzie trochę zimniej i nie tak optymistycznie, mniej zmęczy się nasz wzrok nieobciążony wypatrywaniem szczegółów przy ostrym świetle słonecznym.

Wybór i ustawienie mebli do pracy

Podstawę wyposażenia każdego biura stanowi fotel i biurko. W tym przypadku postawmy przede wszystkim na komfort. Nawet standardowe 8 godzin pracy może przyprawić o zmęczenie i ból pleców, jeśli będziemy siedzieć w niewygodnej pozycji. Jeśli jednak nie chcemy rezygnować z oryginalnego designu, rozejrzyjmy się za fotelem z regulacją wysokości, oparcia i podłokietników, ale o mniej typowym profilu - jak na przykład posiadający przewiewne siedzisko i oparcie z siatki fotel Egg.

Dobierzmy także biurko o odpowiednich parametrach - zazwyczaj za optymalną dla osoby dorosłej wysokość blatu przyjmuje się 70-76 cm. Zwróćmy uwagę na stabilność mebla, a także dopasowanie wymiarów blatu do naszych potrzeb i miejsca dostępnego w pomieszczeniu. Biurko najlepiej umieścić naprzeciwko okna lub ewentualnie bokiem do niego - w tym przypadku jednak na ekranie komputera mogą pojawiać się odbicia światła, które wyeliminujemy np. za pomocą rolet. Przestrzeń za oknem może okazać się dodatkowym źródłem inspiracji, zwłaszcza jeśli mamy widok na połacie zieleni lub tętniącą życiem ulicę (tylko wtedy, gdy zbyt duży ruch uliczny nas nie rozprasza).

Odpoczynek i inspiracja - zbawienne towarzystwo roślin

Sztuczny fikus na parapecie wiele nie wymaga, ale też nie przyniesie tylu korzyści, co uprawa żywej roślinki. Działanie klimatyzacji i ogrzewania często wysusza powietrze, czemu doskonale przeciwdziałają rośliny doniczkowe. Nie tylko nawilżają, ale też potrafią oczyszczać powietrze z toksycznych związków chemicznych (wspomnijmy, iż biurowe sprzęty elektroniczne wytwarzają niekorzystny dla człowieka aceton i trichloroetylen).

Na dodatek gdy patrzymy na zieleń, odpoczywa nasz wzrok. Z tego względu godne polecenia są nie tylko rośliny doniczkowe, ale także tzw. ogrody wertykalne - pokryte roślinami (często pnączami) ściany, rozwiązanie stosowane na przykład w hallach czy miejscach spotkań. W idealnym przypadku do biura przylega ogródek, gdzie możemy odpocząć na fotelu lub leżaku, a także przemyśleć w naturalnym otoczeniu rozgryzane właśnie problemy.

Sztuka i zabawa - indywidualny charakter biura

Bezosobowe, podobne do siebie puste sale nie tylko nie pobudzają do twórczego myślenia, ale także negatywnie wpływają na samopoczucie. Umieszczenie w biurze obrazów, grafik czy zdjęć urozmaici przestrzeń i pomoże nawet w siedzibie firmy poczuć się jak u siebie w domu. Nie trzeba dodawać, że sama sztuka może stanowić bogate źródło inspiracji.

Zbyt oficjalną i krępującą atmosferę złagodzi wygospodarowanie miejsca na odpoczynek i rozrywkę. Zaciszny kącik z fotelami, kanapami czy nawet hamakiem będzie sprzyjać relaksowi i polepszeniu relacji między pracownikami. Gra w piłkarzyki pomoże odciążyć umysł, natomiast bilard zmotywuje do większej koncentracji.

Łap pomysły i je zachowuj

Ile razy zdarza się, że najlepsze pomysły przychodzą w najmniej oczekiwanych chwilach... Oprócz noszenia przy sobie notesu lub robienia notatek na smartfonie, warto wydzielić w biurze łatwo dostępne miejsce na zbieranie pomysłów. Dobrze widoczna tablica biała, korkowa, na magnesy lub z przylepnymi karteczkami może także służyć do notowania przypomnień o pilnych sprawach.

Zabawa w aranżację

Monotonia i nuda rzadko sprzyjają kreatywności - za to pobudzeniu jej może służyć rearanżacja przestrzeni, także tej biurowej. Częste zmiany ułatwi wybór mebli modułowych - złożonych z odrębnych części sof, biurek czy stołów, które możemy ustawiać w różnych kombinacjach. Niewielkie biurka, które w mgnieniu oka zmieniają się w duży stół konferencyjny? To możliwe z eleganckim metalowo-szklanym stołem Chrome Z! W ten sposób miejsce indywidualnej pracy szybko staje się idealną przestrzenią do burzy mózgów.

Także w niedużym biurze lub kąciku biurowym możemy wprowadzić zmiany. Choćby nowa tablica, plakaty, podkładka pod kubek czy roślinka odświeżą otaczającą nas przestrzeń. Nie zapominajmy o indywidualnych drobiazgach, które pozytywnie wpłyną na samopoczucie - ustawione na biurku zdjęcia bliskich osób lub zabawna figurka mogą być miłym akcentem zarówno w domowym biurze, jak i na jednym z wielu stanowisk biurowych w dużej firmie.

Autorką gościnnego wpisu jest Katarzyna Lasocka – redaktorka bloga o nieruchomościach oraz wielbicielka dobrego designu, współtworząca blog Morizon

187 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page