top of page
Szukaj
  • Adam Mally

Krzesło butterfly - symbol designu XX wieku


Będąc wciąż w nurcie wielkich projektów z dawnych lat, które święcą tryumfy do dzisiaj jest Fotel Bulterfly również znany jako Hardoy oraz BKF – od nazwisk projektantów zaprojektował zespół architektów z Argentyny w którego skład wchodzili: Antonio Bonet, Juan Kurchan i Jorge Ferrari-Hardoy.

Projektanci tworzący tą grupę projektową poznali się będąc asystentami w atelier Le Corbusiera. Od swojej premiery w 1938 roku fotel stał się jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych wzorów współczesnego designu. Swojej lekkości i nieskomplikowanej konstrukcji oraz formie przypominającej skrzydła motyla zawdzięcza nazwę Butterfly.

Fascynująca jest towarzysząca temu projektowi mnogość architektów Światowej sławy – jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że początkowo był produkowany przez firmę Alvara Aalto.. To co w krześle pociągające to prostota i lekkość, a także wygoda. W krzesło wręcz się zapada, przypomina odrobinę leżak. Złośliwi stwierdzą, że w wersji materiałowej trochę go przypomina, jednak w odmianach wykonanych z naturalnych skór jest bardzo eleganckie i dystyngowane.

Krzesło jest dostępne na www.modern-art-design.pl http://www.modern-art-design.pl/#!blank/z3d0b/9d813832-fcd1-d743-1657-9e9b8ebfbbb4

211 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page